top of page

Шахмаран, Медуза Горгона, Змійовик

Olga Virnyk

«Я знала, що ніхто крім ВАС і мене не зацінить » … або пару слів про чарівний сувенір із Мардіну


Шахмаран (тур. Şahmaran) – міфічна істота в Ірані, Анатолії, Індії та інших країнах. Імʼя іранського походження: шах – титул короля, правителя, а мар – це змія, відповідно до легенди – цариця змій, розумна і добропорядна наполовину жінка, наполовину змія, що очолює надприродних істот, не старіє, але, помираючи, її дух набуває образу прекрасної дівчини. Шахмаран у Туреччині переважно зображують так: на жіночій голові замість волосся – змії, тіло жінки закінчується ногами у формі змій, кінцівки рук – теж зміїні голови.


Прототипом іранського міфу могла стати давньогрецька легенда про Медузу Горгону. Медуза Горгона – міфічне створіння, уособлення прекрасного і жахливого «в одному флаконі», спокою та динаміки, життя й смерті (що однаково їй личать). Образ Медузи Горгони використовувався і як оберіг, що наповнював свого володаря гармонією, допомагав встановити рівновагу між хорошими та поганими рисами характеру особистості.


Нині Шахмаран є одним із символів міста Мардін (південний схід Туреччини) й одним із улюблених образів місцевих мешканців (особливо популярний серед курдів). Цікавою є традиція прикрашати свої домівки зображеннями Шахмаран серед місцевих мешканців, що свідчить і про оберегові функції цього образу.

Образ змієногої богині дуже давній і під різними іменами зустрічається у багатьох країнах світу. У нас Цариця Змій зображується на специфічних амулетах – Змійовиках (найвідоміший, мабуть, Золотий змійовик Володимира Мономаха). Гугл підкаже де купити сучасні варіації на цю тему))).


Змійовик в Україні: на жіночій голові замість волосся – змії, тіло жінки закінчується ногами у формі змій, кінцівки рук – теж зміїні голови.

Змійовик – давньослов’янський символ дуальності світу. Наші предки вважали, що світ не ділиться лише на «хороше» або «погане» – ці два явища необхідні для Гармонії світобудови. Змія ж могла становити, як загрозу і небезпеку, так і бути потужним захисником. Крім того, у давнину змій був символом надійності і потужності. Слов'яни вірили у його здатність наділяти землю силою родючості, вірили, що змій дає відсіч злу, нейтралізуючи потік негативу, а його «світла енергія» допомагає у благих намірах й реалізує бажане. Жінки вишивали Змійовик на одязі дітей, просивши Змія про захист дитини тощо (Змій набув трансформацій та негативних конотацій із появою християнства).


Цікаво і те, що Шахмаран або Змійовика можна зустріти вулицями Києва. Зокрема, над вхідними дверима будинку Підгорського на вулиці Ярославів Вал, 1 («Замок барона») нас зустріло зображення Змії / Шахмаран (із характерним жіночим декольте, крилами тощо).




У Києва взагалі ціле скарбосховище легенд про змій (і про заснування міста завдяки перемозі Кия над змієм, і про споруди для захисту Київської Русі від степових кочовиків – «Зміїні вали», і про «зміїні чудовиська», і про «Змія Горинича» і ще багато цікавого))).

 
 
  • alt.text.label.Facebook
  • alt.text.label.Instagram
  • alt.text.label.LinkedIn
  • alt.text.label.YouTube
  • Patreon

©2023 Türkolog Olga Virnık. Створено за допомогою Wix.com

bottom of page