top of page
  • Фото автораОльга Вірник

Peri Kızı; Türk şairlerinin hikayelerinde Anadolu efsaneleri

Türk tiyatro yazarı T. Cücenoğlu, Ukraynalı ve Türk sanatçı entelijansiyasına hitaben yaptığı konuşmada, şöyle söyler: “Geliniz, ülkelerimiz arasında köprü inşa edelim. Zira bunu sadece biz sanatçılar, yazarlar, tiyatro oyunu yazarları, sanata gönül vermiş kişiler yapabilir. Halklarımızı birbirlerine daha da yakınlaştırmayı, sadece biz sanatçılar yapabiliriz.”


Peri Kızı; Türk şairlerinin hikayelerinde Anadolu efsaneleri


Türkiye ile Ukrayna arasındaki edebiyat alanındaki ilişkiler, kültürler arası iletişimin göstergesi olan sanatsal çeviriler, yüzyıldan daha fazla bir geçmişe sahip. Bugünlerde Ukrayna’da Türk yazarlarının eserleri çok popüler. Ağırlıklı olarak Türk romanları Ukraynaca’ya çevrilir. Ama Türk şiirlerini okumak isteyenlerin sayısı her yıl artmaktadır.


«Peri Kızı; Türk şairlerinin hikayelerinde Anadolu efsaneleri» isimli Beş Hececi'lerin Şiir Çevirilerinin Kitabının hazırlayıcısıyım.


Beş Hececi'lerin şiirlerini Ukraynaca’ya çevirip 150 sayfalık, resimli bir kitap şeklinde yayımladık. Kiev’de bulunan ve güvenilir ‘Svit Uspihu’ yayınevi ile bu kitabın projesini 2022 yılında tamamladık.


Türkiye Türkçesi öğrenen öğrencilerimiz ve Türkologlar için bu kitabın çok ilginç ve faydalı olacağına inanıyorum.

20 переглядів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page